Co w trawie piszczy? Olej z wiesiołka o cennych właściwościach pielęgnacyjnych

Wspomaga leczenie trądziku, egzemy, przesuszonej skóry. Znakomicie poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów. Najlepszy jest ten tłoczony na zimno i nierafinowany, bo wówczas zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze. Ceniony w kosmetologii emolient, o którym mowa, to olej z wiesiołka. Poznaj właściwości tej polnej rośliny.

Nikt chyba nie przypuszcza, że niezwykle skuteczny produkt pielęgnacyjny może być tak łatwo dostępny. Wystarczy przejść się na łąkę i poszukać pospolitej rośliny o pięknych, żółtych kwiatach i niewielkich, zielonych liściach. Rośnie na wysokość maks. 100-120 cm, a jej bogactwo kryje się w drobnych, twardych nasionach. To właśnie z nich wyciskany jest olej wiesiołkowy.

Olej wiesiołkowy zawiera bardzo dużo niezbędnych kwasów tłuszczowych. Wartości te są dużo wyższe niż w przypadku innych, podobnych olejów do włosów i ciała. Jakie kwasy zawiera olej wiesiołkowy? Głównie linolowy (LA), choć szczegółowo przedstawia się to następująco:

1.8% kwasu stearynowego (nasyconego),
2.0% kwasu alfa-linolenowego, omega-3 (wielonienasyconego),
5.4% kwasu oleinowego, omega-9 (jednonienasyconego),
6.2% kwasu palmitynowego (nasyconego),
75% kwasu linolowego, omega-6 (wielonienasyconego).

Analiza zawartości kwasów tłuszczowych w oleju z wiesiołka jest bardzo istotna. Daje szerszy pogląd na działanie oleju i możliwości jego wykorzystania. Można odpowiedzieć na wiele pytań. Np. do jakich włosów nadaje się olej wiesiołkowy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ze względu na to, że ¾ oleju stanowi kwas linolowy wielonienasycony, olej wiesiołkowy jest idealny do włosów wysokoporowatych. Wielkość jego cząsteczek idealnie odpowiada wielkości porów we włosach. To sprawia, że olej wiesiołkowy może uszczelnić zewnętrzną powłokę włosa osłabioną przez otwarte łuski. To jednak nie wszystkie właściwości oleju wiesiołkowego, który:

  • łagodzi podrażnienia i objaw alergii skórnych,
  • stymuluje proces wzrostu włosa,
  • opóźnia lub całkiem hamuje łysienie,
  • zwiększa elastyczność i gładkość włosów,
  • leczy egzemy, łuszczyce itp.

Naturalny olej wiesiołkowy jest znakomitym rozwiązaniem dla osób z włosami farbowanymi lub zniszczonymi przez zabiegi trwałej ondulacji, a także dla osób nadużywających suszarek, prostownic albo obciążających włosy kosmetyków.